2021. december 12., vasárnap

 

Technoluxus, Technolustaság



Érdekes dolgot tapasztaltam magamon mostanában. Egy ideje már használok szenzort, de talán most vagyunk túl életem leghuzamosabb folyamatos szenzorhasználatán, ami még így is összesen csak néhány hónap volt.

Szoktam szenzorok közötti szünetet tartani. Legalább néhány napot mindenképp, mert néha azért mégiscsak felszabadító, és valahogyan mentálisan igénylem ezt.

Az utolsó szenzort egy spagettipánt lerántotta a karomról. Nem gyakori, de nem is példanélküli. Szívás, de nem húzom fel magam ilyeneken, mert épp 1 nanoszekundummal a megtörténete után már úgyis mindegy.

Aztán nem raktam fel újat, mert úgy gondoltam, jó lesz pár nap szünet már. És amit néhány nap után tapasztaltam…..?!  Azon kaptam magam, hogy az amúgy 8-14 napi mérésem helyett, jó, ha 4-5 alkalommal mérek egy nap, és azt is önbefenyítősen.

 Jó a technológia, és igazán nagyon sok terhet levesz a vállunkról, de én vagyok az, aki napi 14 ujjbegyes méréses menedzsmenttel sem azért vett szenzort, hogy ne kelljen szúrnia magát, hanem, hogy menedzsmentet javítson.

Viszont úgy látszik, amit az agyam megtanult már ilyen rövid idő alatt is, hogy a szenzorral még az eddigi napi 15 percnél is sokkal kevesebb erőfeszítést kell tennie, és belelustult a helyzetbe. Úgyhogy most nagyon következetesen méregetek ujjbegyeset.

Van technolustaság. A kamaszainkban, a kisgyerekeinkben, és szülőkben is. Technolustaság lehet oka annak, hogy van, akinek nem való a pumpa, vagy a szenzor, és akár az orvosa által nem is ajánlott. Sőt, a kevesebb munka, figyelem és gondolkodás gyakori marketingfogása a diabos újdonságoknak egészen az analóg inzulinok piacra dobásától kezdve. Nehéz nem elhinni, hogy egy zárt rendszerű pumpa vagy egy mesterséges hasnyálmirigy nem az ember élete megoldása, hogy diab-free életet élhessen. De bad news: a mi életünk sosem lesz diab mentes.

Kapcsolódó témaként pedig szeretném felvetni, hogy mégis mennyire vagyunk függői ezeknek a technológiáknak. A hétköznapok minden kényelmi technológiájának amúgy. Épp egy generáció nő fel, pumpa-szenzorral, és hamarosan indul egy zárt-rendszerű pumpákkal. Ez csodálatos, és ámulatbaejtő. Ahogy a technológiát használó diabos generációk elképesztően gyors váltakozása is.

Mindeközben pedig eléggé meg vagyok győzve arról, hogy ezeknek a gyerekeknek és felnőttekek is ismernie, és tudnia kéne használni az ujjbegyes méréses, és a penes menedzsmentet, valamint a jövőben a smart funkciók nélküli pumpázást. (Nehogy azt higgyük varázslóval bólusoló kamasznak a leghalványabb ötlete is van a napszaki ch-inzulin arányáról, és még 18 (40) évesen is képesek 200%-os bázis+bólus kombinációval korrigálni-tisztelet a kivételnek.) Szerintem jó ezeket még békeidőben megtanulni, mert simán jöhet valami, ami miatt nem lesz elérhető a technológia.  Akár egészen egyszerű okokból, lásd a jelen pumpa és szenzorhiányt, és akkor tömegesen maradnak kétségbeesett betegek és kétségbeesett szülők, akiknek ötletük sincs, hogyan tovább. Ha ez neadj’isten felnőttgondozásban történik meg, akkor többségében igencsak magára van utalva az ember.

Félreértés ne essék, ez nem egy techno ellenes bejegyzés, ahogy én sem vagyok semmi jónak elrontója. Arra szeretném felhívni a figyelmeteket, hogy milyen fontos az, hogy ne feledjünk el gondolkodni.