A diabétesszel való kapcsolatunk kezdetétől injekciózzák belénk a félelmet. A kórházi személyzet 1-1 elvétett fője, akik nem tudják, hogy minden szó üthet egy ilyen kiszolgáltatott helyzetben. A család, akik nem tudnak eleget, de azzal egy ideig szembenézni sem. A random szereplők, akik tutira megemlítik, hogy van egy ismerősük, akinek már levágták a lábát.
Ha kívülállóként olvasod, akkor biztosítalak, átlag havonta egyszer valaki megemlíti, hogy azért sajnál, mert van egy cukorbeteg ismerőse, akinek levágták a lábát. (Igaz az öreg kettes diabos, cirka 20 évig hanyagolta el a diabját, és amúgy is a diab az diab, nem kell itt kategorizálgatni...)
Van olyan ismerősöm, aki 2 hónapja is elhitte a barátnőm igen morbid poénját arról, hogy amúgy művégtagom van, és megfogta a lábam, hogy megbizonyosodjon arról, vajon meleg-e.
Ennek a dolognak két fő faktora van szerintem, az egyik és kisebbik, azoknak a diabosoknak a társadalmi összbenyomása, akik élve szétrohadnak. Ezek az emberek elképesztő mértékben traumatizálják a környezetüket. Mostanában igen sok, ilyen traumatizált emberrel találkozom, akik végig nézték valaki kínszenvedését, anélkül, hogy különösebben értették volna mi történik. Ez pedig ítéleteket, mély benyomásokat, indokolatlan következtetéseket szül, amik csendben átszövik a gondolkodásunkat, és a mindennapjainkat. Csendben mondom, a mi félelem és tagadás válaszreakciónk sem tökéletesen áll helyt. Mindannyiunknak van társadalmi edukatív szerepe ezzel a betegséggel kapcsolatban. Kérdés, hogy felvesszük-e ezt a kabátot, vagy sem.
A félelem másik oka, teste és következménye szerintem mi vagyunk. Pontosabban az, ahogy félünk az ismeretlentől. Igen, szerintem vajmi kevés szövődményismerettel rendelkezünk, és azt sem olyan szájából hallottuk, akinek lett volna egyszerre tudása, érzése, értése ehhez.
Mert mire jó a szövődményedukáció:
-kézzel fogható információt, tudást ad
-(épp az előbb említett által) csökkenti az ismeretlentől való rettegésünket
-segít azonosítani, megosztani és kezelni a félelmet
-olyan tudással lát el, amivel ki tudsz állni magadért, és a jogaidért
-olyan tudással lát el, amivel hamarabb diagnosztizálhatod magad, mint a saját háziorvosod, vagy kezelőorvosod-és minél hamarabb csípsz el egy szövődményt, annál jobbak a jövő kilátásai
Ezúton szeretnék meghirdetni egyes típusú diabéteszes fiatal fenőtteknek egy olyan ingyenes, kis csoportos szövődményedukációs programot, amiben pszichológussal együtt szerzünk megfelelő alapbenyomást a szövődményekről, anélkül, hogy bárki sírva hagyná el a termet. Az ősz folyamán kezdünk. Az időpontok a jelentkezők számától függenek. A helyszín kezdetben mindenképpen Budapest valamely könnyen elérhető kerülete. Jelentkezni a következő linken keresztül tudtok:
https://forms.gle/pV1Sp1Nh3p7L5b4G9
Ha jelentkeztetek a COVID előtt meghirdetett programra, kérlek akkor is töltsétek ki a linken található Google kérdőívet.