2017. május 17., szerda

Szubjektív bejegyzés.


A diabétesz, az olyan, hogy sokszor keresztül húzza a számításaidat. Egyszerűen azért, mert annyi faktortól függ, hogy lévén nem vagyok gép, néha megközelítő pontossággal sem sikerül modelleznem a megboldogult hasnyálmirigyem működését.

Ami egyik nap jó, tökéletesen bevált, megfelelően felszívódó, tökéletes szénhidrát és glikémiás index tartományban van a tudomány szerint, az másnap olyan vércukor ingadozást produkál, amit ember legyen a talpán, aki kezelni tud.

Mondjuk nem tudom, ezt más is tapasztalja-e. Azt tudom, hogy néha az én diabéteszem egy k*rva.

Így röviden megfogalmaztam a legnagyobb emberi szerelmeim egyikének, hogy:
Az élet (az én életem), az olyan, hogy bár te eltervezed a másnapi diabos péksüti reggelit (esetleg egy kis citromos-uborkás-mentás limonádéval), amihez a hozzávalókat korán beszereznéd a közeli boltokbn, mert a séta amúgy is jó, és felébreszt majd, és a végtére a finomság kompenzálja is a reggeli kelés okozta traumát; reggel egy méretes hypoglikémiára kelsz, ami miatt farkaséhségedben megrágod a maradék száraz kiflit, és, hogy ne legyen minden elcs*szve a gyorsan felszívódó szénhidrátot jelentő tejecskébe beleborítassz egy bödön tegnapi (tegnapelőtti?!) kávét.
Nem. Mész. El. Boltba..

2017. május 10., szerda

Szemészeti szövődmények, kicsit kevésbé kínaiul, de azért még helytállóan

Hogy megkönnyítsem a kommunikációt, mellékelek egy ábrát. Kedves Te! Bemutatom a szemed.

Csapjunk is bele! Szokásos statisztikánk következik, miszerint:
  • a kettes típusú diabéteszben szenvedők között gyakoribbak a szemet érintő szövődmények
  • egyes típusban szenvedők között viszont súlyosabbak
  • a retinát érintő kórképek előfordulásának esélye 10 év diab után 60-80%
  • cukorbeteg közt huszonötször több a vak, mint a normál populációban
És akkor most jön az ismeretterjesztés!

A legtöbbet emlegetett szövődmény a retinopathia. A retina a szemed belső fényérzékelő rétege. A beceneve: ideghártya. Erek, idegek, és speckó sejtek alkotják. Ha körülnézel rajta, akkor található itt egy sárga folt, aminek a neve költőien: sárgafolt, azaz az életlátás helye. Ez a rész ereket nem tartalmaz.


Hogy alakul ki ez a retinopathia cuccos a szemedben?

Kezdetben a kapillárisok (= mini erek) fala merev lesz, kitágul, és áteresztővé válik. Folyadék lép ki a sejtek közé. Az erek alaphártyája megvastagszik, és eközben kis tágulatok, vagy épp lefűződések jönnek létre. Közben a kapillárisok egy része elzáródik, emiatt az ideghártya nem kap elég oxigént. A károsodott érfalak feladhatják a harcot, ezzel kisebb vérzéseket okozva. A vérzés az üvegtestbe is betörhet, végső soron pedig a retina leválását is eredményezheti.

Az érújraképződés előtt a retinopathia még megállítható, vagy akár visszafordítható. Mint minden szövődmény esetében, itt is az anyagcseréd rendezésére van szükség, valamint a vérnyomás, és vérzsír értékeid stabilizálására, merthogy ezek is ludasak a dologban. Mivel az őszinteség tökre fontos dolog, így azt is le kell írnom, hogy ezután a helyzet visszafordíthatatlanná válik.

Mit tapasztalhatsz te, földi halandó mindebből?

Itt is előre bocsátanám, hogy a kétségbeesés, és a hipochondria nem a barátaink. A sokat tanult orvos bácsik, és nénik jó része viszont igen, így a sarokban rívás, és jobb időkre várakozás helyett, inkább menjünk szemészhez és kérdezzünk, érdeklődjünk, ha:
  • homályosan látsz
  • úszkáló homályok jelennek meg a látóteredben
  • hullámzik a látásélességed
  • látótérkiesést tapasztalsz
  • rossz fényviszonyoknál rosszabbul látsz
  • romlik a színlátásod

A retina állapotát a szemészed a diabéteszed születésnapjainak számától függően, egy, vagy fél évente vizsgálja, egy minden fájdalmat mellőző vizsgálattal. Egyes típusú, kezelt, nagyfokú vércukoringadozástól mentes diabétesz esetén az első öt évben nem kell számítani retinopathia kialakulására a fiatal szervezet szöveteinek szélesebb tűréshatárai miatt. Így, ha nincs panaszod, nem is küldenek szemészhez. Nefro-, és neuropathia gyanújának felmerülésénél, illetve várandósságnál javasolt szemészeti vizsgálat.

A kettes típusnál a retinakárosodás gyakran már a diagnózis megállapításakor fennáll. Ha mindent rendben találnak, akkor évente szükséges ismételned a vizsgálatot, valamint itt is várandósság esetén.

A vizsgálat viszonylag gyors és fájdalommentes. Ellenőrzik a látásélességed (melynek során a néhány méterre lévő tábláról az előzetesen bemagolt számokat próbálod visszaidézni), a színlátásod, a szemed törőközegeit, és a szemfeneked.

(Szemfenék. Höhö. Ezt nem hagyhattam ki.)

Nem véletlen hoztam fel a bevezetőben a maculát=sárgafoltot, alias az éleslátás helyét. Az ideghártyától akár teljesen függetlenül károsodhat, és kismértékű károsodása is csúnya látásromláshoz vezet. Nagyjából ugyanaz történik vele, mint a retina többi részével, és épp úgy tudod megállítani, vagy javítani a kóros folyamatokat. Maculopathia esetében egyre több új műtéti eljárás van a palettán, és ígéretes gyógyszerek vannak kísérleti stádiumban.

By the way, a cukorbetegség rengeteg szarságra hajlamosít, ilyen a szürke hályog, és a zöld hályog, a zsírlerakódások a szemben, és a szemmozgást biztosító idegek károsodása is.

Amit nagyon fontosnak tartok még, hogy megemlítsek, hogy a szemlencséd állapota megváltozik a vércukorszint tartós módosulásakor. Várj! Nem untatlak halálra, már mondom is ez mit jelent. Szóval, amikor a huzamosabb ideig magas cukrod, a megfelelő inzulin, vagy gyógyszer beállítás miatt viszonylag hirtelen jó tartományba kerül, avagy a front miatti folyamatos hypok után normalizálódik, a látásélességed leromlik. Ilyesmiről már az 1960-as években voltak feljegyzések (de ma sem hangoztatják...) ,és ez az állapot, akár 1-2 hétig is tarthat.


Remélem sikerült érthető körképet adnom, és hasznát veszitek eme tudásnak. A szörnyű poénokat nézzétek el, kérlek! Rémes vizsgaidőszak áll előttem.

Források:
Dr. Winkler Gábor-Dr. Baranyi Éva: A cukorbetegség egészségkárosító hatásai SpringMed Kiadó, 2014

Süveges Ildikó: Szemészet Medicina Könyvkiadó Zrt.,2010