2020. október 25., vasárnap

 A megfelelő inzulinellátás hiánya, avagy röviden az amerikai inzulinkrízisről

Előre bocsájtanám, hogy aki ebből a gonosz gyógyszergyárak gyilkolási szándékát vonja le, annak törölni fogom a hozzászólásait. Most inkább gondolkodjunk. Ez a globalizált világ egyik rákfenéje, ami mindenhol jelen van. Egy régóta „aktuál” problémát írok le, ami mint másokért is felelős felnőtteket érint minket, ami valahol világszerte gyűrűzik, és amiről érdemes tudni, mert segíteni kell rajta. De ha épp nem tudunk cselekedni amerikai sorstársaink érdekében, akkor is érdemes gondolkodni, felfogni, hogy ezek a tendenciák nálunk is zajlanak, csak még érzékelhető jelek nélkül. Talán a megoldási kísérleteken is érdemes rajta tartanunk a szemünk.

Minden megfelelően ellátott diabéteszesnek van egy párja valahol a világon, aki nem jut hozzá az életét megmentő inzulinhoz. Szerintem már ez a gondolat is megér egy misét, miközben olyan elképesztő szerencsében részesültünk, hogy fürdünk az elérhető inzulinban itt Európa közepén.

Mi a helyzet az Egyesült Államokban?



Az USA-ban 2002 és 2013 között megtriplázódtak az inzulinárak. 2002 és 2016 között átlagban 15-17%-kal nőttek tovább évente.

Hol tartunk most?

Jelenleg egy átlagos 40E/napos inzulinfogyasztással számolva a havi inzulinellátás ára 1200 $-ra rúg, ami mai árfolyamon 369 600 Ft. Ez többünk havi fizetését meghaladja, azt hiszem.

Rengeteg szervezet és rengeteg ember, hatalmas erőfeszítésekkel harcol azért, hogy a helyzet javuljon, miközben épp most is, emberek adnak be számukra elégtelen dózisokat, azért, hogy az inzulinjuk elegendő lehessen a hónap végéig, (és sajnos) sőt mi több, halnak bele az inzulinhiányba vagy rosszabb esetben abba, hogy olcsóbb humán készítményekre kényszerülnek váltani orvosi felügyelet nélkül, aminek az adagolásáról nem sikerül megfelelően felvilágosulniuk.



Miért tartunk itt?

Árnyalt, összetett és eléggé elmaszatolt ok-okozati viszonnyal nézünk szembe. Még az ezt nyomozó szervezetek sem tudnak egyenes választ adni erre. Amiben biztosak lehetünk, hogy bár Banting egyetlen amerikai dollárért adta el az inzulin szabadalmát, ezzel megpróbálva biztosítani annak elérhetőségét, ma sokkal pénzéhesebb embertársaink mozgatják a fonalakat.

Alapvető probléma, hogy a világ inzulinpiacának 96% a Lilly, a Novo Nordisk és a Sanofi birtokolja, ahogy a regisztrált termékek 88%-át is. Az inzulin ára azonban kétségkívül komplex kérdéskör. Az inzulin a gyártótól átkerül a nagykereskedőkhöz, a gyógyszertárláncokba, Amerikában a biztosító társaságok kezébe is, mielőtt a beteghez jutna, és ebben a kedves kis láncban mindenki ráteszi a saját (nem kis) hasznát. Mindez persze az átláthatatlanság köpenyében történik. Hogy melyik lépésben mennyivel nő az ár, arról fogalmunk sincs. Eközben a biztosító társaságok nem fedezik többé ezt a brutális árat, illetve sorra szüntetik meg a családon belüli biztosításba vonás lehetőségét.

Ha ez még nem lenne elég a WHO és az ADA támogatásával elkezdtek generikus inzulinkészítményeket (olcsóbb, de vizsgáltan azonos hatással rendelkező inzulin ikertesókat) gyártani, amelyek megoldhatnák az árválságot, de ezeket nem sikerül piacra dobniuk. Miközben a felhasználói részről, persze érthető módon, de mindenki a legjobbhoz és a legdrágábbhoz próbál ragaszkodni.

2018-ban született egy kutatás, amely az analógok versenyképes, ámde elfogadható árát 78-130$ (24 024-40 040 Ft) között, a humán inzulinok árát 48-78$ (14784-24024 Ft) között állapította meg havonta.

Próbálják elérni azt, hogy kormányzati támogatást és szabályozást kapjanak a probléma megoldásához.

Habár épp az elmúlt hetekben kaptam meg azt, hogy a diab lényegében felér a Tajgetosz pozitivitással, de azóta is töretlenül és kérdőjel nélkül hiszem, hogy minden társunknak jár a kiszámítható, és anyagilag elfogadható áron beszerezhető inzulin.

A diab nem választás, és nem von le az értékünkből. 

És most csendben hálát adok, hogy 2000-3000 Ft között mozog egy ampulla teljes ára nálunk.

Forrás:
https://care.diabetesjournals.org/content/41/6/1299
https://gh.bmj.com/content/3/5/e000850
https://beyondtype1.org/how-much-does-it-cost-to-produce-insulin/
https://beyondtype1.org/the-insulin-pricing-machine/
https://www.medicare.gov/coverage/insulin
https://insulinhelp.org/
https://www.instagram.com/insulin4_all/
https://www.instagram.com/t1international/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése