2021. augusztus 14., szombat

 

Mit kéne tudnod betegként f@stos cukrod helyrerántásához 1. rész -Bázisokosság alapok ultragyors analóg kezelésnél

(ahol bólusinzulinok pl.: Humalog, Novorapid, Apidra… bázisinzulinok pl.: Tresiba, Toujeo, Lantus…)

Elég széles diabos körben mozgok, és elég sok internetes fórumon vagyok aktív, azért, mert nehezen bírom végignézni, hogy részben a nem érdeklődő, részben a magukra hagyott betegek tanácstalansága, hogy rendeződik akció-, katasztrófa-, és horrorfilmbe illő jelenetekbe, mikor saját maguk vércukor beállításához kezdenek.

Nem, sosem mondtam, hogy ezt orvos nélkül kéne csinálni. Azonban diabosként egyrészt igenis kell értened hozzá, és nem civil szinten, másrészt vannak olyan pillanatok (hetek) egy élet során, amikor nem fogsz orvost elérni.

1, Bázis

Arra, hogy a bázisod nem megfelelő, akkor következtethetünk, ha a vércukrod nem az étkezések után közvetlenül, hanem a köztes időben, a bólushatás lecsengése (étkezés után kb. 3 óra) után csúszik el, illetve, az éjszakai órákban; történjen ez lefelé, vagy felfelé. A magas éhomi értékek egy része is ennek köszönhető, de itt minden esetben szóba jön a hajnali jelenség és a Somogyi-effektus is.

Bázisteszt

Azt, hogy a bázisod, vagy „éjszakai” inzulinod jól van-e a beállítva, szénhidrátmentes nappal, vagy az ennél emberbarátabb szénhidrátmentes napszakokkal tudod ellenőrizni. A bázisteszt napja előtt szokatlanul megterhelő mozgást 24-48 óráig nem érdemes végezni. (Igen, ennyi ideig hat a mozgás.) Aznap, vagy abban a napszakban mozogni- és a bevásárlás, busz után futás, pereputty negyedikre cipelése is mozgásnak számít; nem ér. Lehetőleg durva időjárásváltozástól mentes napot érdemes választani. Hölgyeknél az éles hormonális kanyarokkal kecsegtető napok is elvetendőek. És itt még nincs vége: ha a megelőző három napban volt hypoglicaemiád, legyen az valódi (3,8 mmol/l alatt), vagy relatív (4-5 mmol/l-nél nagyobb mérétkű csökkenés, akkor is, ha a legalacsonyabb pontja nem volt 3,8 mmol/l alatt), akkor se csinálj bázistesztet.

Ha megvan a tökéletes nap, akkor nincs más dolgod, mint uborkára, salátára, és vízre fanyalodnod egy étkezés helyett. (Vannak köztünk kemények, de én nem vagyok hajlandó egy teljes napig jégsalátán élni, ezért nektek is a szénhidrátmentes napszakot javaslom. Így még a munka, a család, és a mindennapi stressz is belefér összeomlás nélkül. ) Régebben megengedettek voltak az olyan „szénhidrátmentes” ételek, mint hús, tojás, vagy sajt, ezek manapság már határozottan nem ajánlottak a bázisteszt elvégzése alatt. Ma már tudjuk, hogy a fehérjéknek és zsíroknak is van vércukoremelő hatása, mert a tested, a kis okos!, képes a szénhidráton kívül más anyagokat is glükózzá alakítani. Ha nem hiszed, kérdezz meg egy eszkimót!

A bázisbeállítás akkor jó, ha a vércukorgörbéd nem tér ki, sem lefelé, sem felfelé 1-2 mmol/l-nél nagyobb mértékben. 


A képen én vagyok, amikor éppen jó. Nem mindig ilyen jó, azért vagyok ekkora király a beállításban. :D

Szenzorral ezt könnyű megmondani, klasszikus véres mérés esetén én legalább 30 percenként mérnék a megfelelő információmennyiség eléréséhez. Pumpával az 1-2 mmol/l nagyon szigorúan veendő, hiszen ott a bázis a te tested igényeihez kell, hogy igazodjon. Pennel a Tresiba, Toujeo esetén ugyanez elvárható. Lantusnál, bár 20-24 órás kellene, hogy legyen a hatástartama 2-3 órától azonos szintet tartva, ez többségünkben nincs így- egy ilyen inzulinnál a bázis is igényelhet étkezést.



Somogyi- hajnali

Ha minden más napszakban jó a cukrod és reggelre emelkedik az is jelentheti a bázishatás idő előtti elfogyását.  Ilyen esetben viszont mindig kell éjszakai méréseket végezni (24:00, és 3:00, átlagos napirend esetén), ha nincsen szenzor a közelben, legalább 2-3 napon keresztül, hogy kizárjuk az összes többi okot. Ha megelőző három napon hypoztál, akkor bármi is lehet, hypo után legalább 2, de inkább 3 napig nem érdemes inzulint állítgatni, kivéve ha azt csökkenteni szükséges.

Ha bárhol az éjszaka folyamán hypoglicaemiát tapasztalsz, akkor az bőven ok a reggeli magas értékekre. Ha nincs hypo, és hajnali 2-3 körül kezd el emelkedni a cukrod egészen felkelésig, vagy a felébredés után hirtelen mondjuk a reggeliig, akkor beszélhetünk hajnali jelenségről, amit azok a hormonok váltanak ki, amelyek a felébredésünkért/felébresztésünkért felelősek. Teljesen egyéni az, hogy kiben milyen mértékben jelenik meg Somogyi, hajnali, vagy délutáni/alkonyi jelenség.
Ha egyik eset sem áll fenn, akkor valószínű bázisnövelésre lesz szükség.

A bázisállítás minden esetben minimum 3 naponta történő bázismennyiség változtatást jelent. A beteg inzulinérzékenységétől, és adott inzulintól függően 1 vagy 2 egységes ugrásokban fel-, vagy lefelé. Ez alól csak az kivétel, ha diabetológus rendeli másként.

Azt is tudnunk illik, hogy a modern bázisok egyenletes hatást fejtenek ki, a valóságban viszont nem ennyire egyenletes a bázisigényünk. A lehető legjobb, az ideálishoz legközelebb lévő állapot lesz a cél a beállítások esetén.

Ha még nem fáradtál el a sok infóban, ajánlom ezt a pöpec előadást:
https://www.youtube.com/watch?v=qEtc1S8_TVk&t=658s&ab_channel=SportosCukros


5 megjegyzés:

  1. Kedves Bády Diána Kolléganő!
    Nagyon örülök, hogy megjelent ebben a csoportban, melybe jó egy hónapja léptem be magam is. Csak gratulálni tudok ahhoz, amit a bázisinzulin meghatározásával kapcsolatban leírt. Igazi professzinális inzulinteerápauta! Ettől a színvonaltól az 1-es típusú diabetesesek 99%-a igen messze van. A 2-es típusúak pedig talán egyáltalán nem is értik, hogy miről van szó, pedig közülük is egyre többen vannak ICT-n és kapják az optimális degludek bázisinzulint.
    Magam 1997-ben megjelent könyvünkben (Howorka-Fövényi: Funkcionális inzulinterápia, Springer Kiadó) csupán érintőlegesen foglalkoztunk a koplalással vizsgálandó bázis kérdésével, de akkor még csupán naponta 2x, ritkán 3x a csúcshatással rendelkező NPH inzulinokat használhattuk bázisként, szenzor alkalmazásról pedig akkor még szó se volt. Az immár 3 éve megjelent könyvünkben (Fövényi-Soltész-Kocsis: Inzulinnal kezeltek kézikönyve, 2. kiadás, SpringMed Kiadó) pedig a különböző időpontokban mért vércukrok alakulását elemezve igyekeztünk eligazítani a betegeket mind a bázis-, mind az étkezési inzulinok optimális adagjának megkeresésében. Nagyon remélem, hogy az első mondataimban foglaltak ellenére nem adja fel és igyekezni fog segíteni e coport tagjainak ott, ahol lehet. Engedje meg, hogy megragadjam az alkalmat és ajánljam szíves figyelmébe a DiabFórum-ot, melyet tízezer számra lapoznak a betegek, de visszajelzést (ráadásul maximálisan pozitívot) csak a diabetológus kollégáktól kapok. Kíváncsi vagyok, mi a véleménye ennek okát, okait illetően. Nagyon jó egészséget kívánva üdbvözlöm:
    Fövényi József dr.

    VálaszTörlés
  2. Tisztelt Fövényi Doktor Úr!
    Nagyon köszönöm a kedves szavait. Mostmár öt éve foglalkozom edukációval online, és személyesen is, egyedül, más önkéntesekkel és alapítványokkal is. Sok van még a tarsolyomban.
    Többek közt az Ön(ök) könyveivel, cikkeivel kezdtem a saját magam edukációját és a DiabFórumnak is olvasója vagyok.
    Én elsősorban kamasz és fiatalfelnőtt korosztályt célzok meg, ahogy a hangnemből, formátumból láthatja is. Ezt a réteget elérni rendkívül nehéz. Szerintem nagyon sokan vannak csak olvasói szerepben,akik sosem jeleznek vissza. Nagyon sokan vannak, akik félnek a tudáshiányt elismerni, vagy éppen az erre adott reakciótól. Egy biztonságos, személyes közegben viszont mindenki szívesebben kérdez. Ennek az online megteremtése sem lehetetlen, azonban igen nagy kihívás. Maga a DiabFórum sokkal klasszikusabb és kevéssé személyes, valószínűleg ezek, és a fentebb említettek miatt van kevesebb betegvisszajelzés.
    Üdvözlettel:
    Bády Diána

    VálaszTörlés
  3. Kedves Diána!
    Bázis beállítással kapcsolatban még egy forrást ajánlok a figyelmébe, ha esetleg még nem ismerné: C. Khambatta - R. Barbaro: Mastering Diabetes Method - az angol nyelvű kiadás 222. oldalától írnak erről részletesen. Edukáció témában szerintem alapmű ez a könyv, kölcsön is tudom adni, ha jelzi. Üdvözlettel: T1MuTér

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves T1MuTér!
      Ez egy alap összefoglaló, nem haladóknak. Ha ennyit tudnának, már megmenekülne a világ. Az említett könyvet viszont nem olvastam, cikkekben vagyok otthon, így elfogadom a felajánlást. Hogyan vegyük fel a kapcsolatot.
      Üdv: Dia

      Törlés
    2. A plant beased eating ahogy a low carb sem tekinthető alapvetésnek a mai mainstream tudományos álláspont szerint, de tényleg szívesen olvasok. :)

      Törlés