2017. szeptember 26., kedd

Diabéteszes nephropathia

A vese az egy csoda szerv.  Nem csalás, nem ámítás, a veséd naponta 180 l vizeletet választ ki. Nyugi-nyugi, nem kamuzok, ezt úgy kell elképzelni, hogy az a folyadék recirkulál benned. Mintegy 1000 ml vér áramlik keresztül rajtuk percenként. Építőegységeiket nefronnak hívjuk, és vesénként több, mint 1 millió ilyennel rendelkezel.

Mutatom, és ajánlom figyelmetekbe a későbbiek megértéséhez:


No de csapjunk a lovak közé.  Mi a fene az a diabéteszes nephropathia?
A cukorbetegség következtében történő vesekárosodás, ami egy fő fehérjetípus (albumin) ürítés fokozódásával, vérnyomás emelkedéssel, és a vesefunkció folyamatos csökkenésével jár, ami akár végstádiumú veseelégtelenségig fajulhat.

Újabb észrevételezések ezzel a betegséggel kapcsolatban, hogy az albumin ürítése, nem csak a vese, hanem a teljes érhálózat állapotának romlásával is kapcsolatban áll.  Illetve, hogy a kezdeti szakasza nem feltétlen jár magas vérnyomással. Azonban legnagyobb sajnálatunkra az is kimondható már, hogy a legtöbb esetben kéz a kézben jár valamilyen mértékű retinopathiás elváltozással.

A számok jönnek, Hölgyeim és Uraim! A vese károsodása normál esetben késői szövődménynek számít, azaz 30 év betegségtartam mellett, nagyjából 50%-ot érint. Átlagban a teljes diab populációban pedig minden harmadik! beteg érintett. A kettes típusban szenvedők közül, ebben az esetben is többen kerülnek ki az egyeshez képest, mivel ez a típus sokáig felfedezetlen maradhat. Nyugat-Európában a dialízisre szorulók 20-30%-a kettes típusú cukorbeteg.

Kockázati tényezők:

  • a diabétesz tartama
  • a hyperglycaemia mértéke
  • vérnyomás emelkedés
  • dohányzás
  • dislipidaemia (abnormálisan magas vérzsír, és koleszterin a vérben)
  • fokozott fehérje bevitel
  • genetikai faktorok

Mi történik benned ilyenkor?
Egy nefron, (tudod a csilliónyi aprócska legoja építőköve a vesédnek) egy érgomolyagból, vesetestecskéből, és elvezető csatornából áll. Mondjuk. Az érgomolyagot a Bowman-tok nevű zacsi veszi körül, ami ún. podocytákból áll. A podocyták nyúlványos sejtek, és a pici lábaikkal még apróbb pórusokat formálnak, amin keresztül szűrődik ki az elsődleges vizelet, amiben víz és egy valag oldott anyag van. A csatornákban a számodra fontos anyagok visszaszívódnak, a többi pedig a másodlagos vizeletbe kerül. Ez az, amivel már te is találkozol az illemhelyiségben.

Hogyha a podocytáid boldogtalanok, mondjuk a vérnyomás emelkedése, vagy valamilyen gyulladásos folyamat miatt, akkor leegyszerűsítve, ezek a pórusok kitágulnak, tehát nagyobb fehérjék is átpasszírozódnak rajtuk, ezzel együtt pedig az érgomolyagod szerkezete is károsodik. A fehérjék közül a legkisebb az albumin, ezért ez tud kibújni elsőként a megnőtt pórusokon, így ez a kórjelző. Ha 300 mg-nál több albumin kerül a vizeletbe 24 óra alatt, akkor válik a helyzet visszafordíthatatlanná, mert a pórusok idővel akkorára nőnek, hogy már más fehérje típusok vesztése is megkezdődik, ez pedig a vizeletkiválasztás működésének károsodásával jár. És sajnos már nem csak a podocyták lesznek szomorúak.

5 stádiumot különböztetünk meg a diabéteszes nephropathiában, ezek pedig:

  • hiperfiltráció (A veséd nem boldog.)
  • átmeneti albuminuria (A veséd aljas módon csendben ül a sarokban és elromlik.)
  • microalbuminuria (300 mg/24 óra- ahol még visszafordíthatod)
  • nephropathia (A veséd rendesen depis. A depressziót pedig soha ne becsüljük alá.)
  • urémia (A veséd úgy tesz mintha jobban lenne, de aztán földhöz veri magát, mint egy 3 éves.)
(Az ötödik stádiumra csökken az albuminürítés, a vérnyomás szabályozás viszont ezzel párhuzamban romlik.) Az első stádiumoknak sajnos nem igazán vannak élesen észlelhető tünetei. Később, ha minden kötél szakad vesepótló kezelést alkalmaznak, ezután vesetranszplantációt, illetve együttműködő betegeknek esélyük van a kombinált hasnyálmirigy- és veseátültetésre is.

1-es típusban, magas vérnyomás, és erre utaló panaszok hiányában 5 év után ellenőrzendő először, majd utána évenként. 2-es típusban viszont minden évben ajánlott.

Nem kell azonnal kétségbe esned, ha fehérje van a vizeletedben, a női ciklus egyes periódusaiban, illetve gyulladásos folyamatokban, nőgyógyászati-és urológiai megbetegedésekben sem mérvadó a vizsgálat.Ha gyanú merülne fel, több más paramétert is vizsgálnak a vizeletedben, illetve veseultrahangot is végezhetnek.
Amit tehetsz, hogy ne alakuljon ki:

  • anyagcsere állapotod javítása (legrosszabb esetben is 7 körüli HbA1c érték a kívánatos)
  • magas vérnyomás, vérzsíreltérések rendezése
  • dohányzás abbahagyása
  • rendszeres időközönkénti szűrés

Gyakorlatilag ezt kell tenned akkor is, ha már kialakult, viszont a fehérje- és sóbevitel korlátozása is kulcsfontosságú.



Forrás:
Dr. Winkler Gábor-Dr. Baranyi Éva A cukorbetegség egészségkárosító hatásai
Dr. Nyirkos Péter-Tényeken alapuló orvostudomány
DNP kezelési szakmai protokoll



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése